Все про нерес форелі | Рибалка, риба і риболовля

Нерест форелі

Нерест форелі – це щось неймовірне, оскільки не вписується в традиційне розуміння розмноження риби. Цей процес цікавий тим, що він проходить зовсім по-іншому, ніж у інших видів риб. От саме про це і піде мова в цій статті.

Коли форель йде на нерест

На третьому році життя форель готова метати ікру та вирушити до місць, де вона щорічно відкладає її. Причому, існують види цієї риби, які починають метати ікру в два роки, а також зустрічаються види, статеве дозрівання яких відзначається в 5-6 років. Звичайна струмкова форель робить це в 3-річному віці.

Більшість видів риб відкладають ікру з приходом весни, коли природа починає оживати. Причому, кожен вид риби намагається нереститися в прийнятних умовах, коли температура води починає активно підвищуватися. На жаль, форель не відноситься до таких видів риб, тому що її нерест відбувається пізно восени або на початку зими. Це той період, коли про нерест риби взагалі вже немає ніяких розмов. Десь в жовтні-листопаді форель йде на нерест. Період може зміщуватися в залежності від кліматичних особливостей регіону і виду форелі. Чим холодніше кліматична зона, тим раніше вона йде на нерест.

Найшвидшим періодом нересту є вересень, а найпізнішим – грудень. При цьому, слід зазначити, що зустрічаються види цієї риби, які нерестяться протягом усього року. І все ж, основні види форелі починають нереститися в жовтні-листопаді.

Після того, як форель з’явилася на традиційних місцях розмноження, вона починає активно метати ікру. Причому, робить це вона рано вранці або пізно ввечері, після заходу сонця. У ранкові години вона виявляє не високу активність, а ось після настання темряви і до півночі активність форелі найвища. Самки позбавляються від усієї ікри за кілька підходів, роблячи перерви на відпочинок. При цьому, вона зможе виметати всю ікру не раніше, ніж за тиждень.

Місцях нересту форелі

З приходом осені форель починає рух вгору по річці до своїх улюблених місць для ікрометання. При цьому, вона долає різні перешкоди або водоспади, висотою до 4 метрів. Це говорить про те, наскільки сильною є ця риба і наскільки сильно розвинений інстинкт розмноження.

Прекрасними місцями для нересту можуть бути ділянки річки, що знаходяться поблизу перекатів і мають швидку течію. Дно таких ділянок має бути приховано камінням. Саме серед каменів і вважає за краще відкладати ікру форель.

Крім цього, цікавими місцями для форелі є ділянки річки, дно яких вкрите дрібною галькою, розмірами до 3 см. Якщо риба з якихось причин не змогла дістатися до відповідного місця, то вона може нереститися на ділянках, де дно вкрите крупною галькою. Глибина водойми на цих ділянках не велика і може досягати не більше 1 метра. Тому, за її нерестом, можна спостерігати з берега.

Як проходить нерест форелі

Підшукавши відповідне місце, самка починає формувати невелике поглиблення на дні. У цьому процесі беруть участь всі частини тіла. Вона відкладає кілька десятків ікринок в цю лунку, після чого самець її тут же запліднює. До процесу запліднення самка намагається не допускати більше молодих самців, піклуючись про здоров’я свого потомства.

Після цього, самка закопує це місце, щоб ікра не була з’їдена хижаками або не віднесена течією. Незважаючи на те, що ікра відмінно прилипає до будь-якого предмету на дні річки, цей ефект швидко зникає і ікра несеться течією. Знаючи про це, самка все робить дуже швидко. Адже, виживуть лише деякі, тим більше, що процес інкубації не швидкий. Мало того, навіть мальки форелі не всі доберуться до своїх улюблених місць, де вони проведуть решту життя.

Ікра у форелі розміром з горошок запашного перцю, зеленого або оранжево-червоного відтінку. Самка може відкласти від 500 до 2000 ікринок. Приблизно через 2-3 місяці на світ з’являться мальки форелі, довжиною близько 2 см. Деякий час вони харчуються жовтковим мішком, який залишається у них від ікринок. При цьому, вони знаходяться між камінням, довго не покидаючи свого укриття. Після того, як вони трохи підростуть і зміцніють, починається період самостійного пошуку їжі. У цей період вони переходять на харчування планктоном.

Зміцнілі і вцілілі мальки починають скочуватися вниз за течією вже навесні. Як правило, нижче за течією є достатньо їжі для росту. Від харчування планктоном, вони переходять на харчування дрібними комахами, які з тих чи інших причин впали в воду. Вже до осені, мальки форелі досягають довжини 9 см. Десь через 2 роки життя, форель досягне довжини 20 см і буде вважатися повноцінною особиною, придатною для лову.

Нерест форелі під водою

Те, що форель нереститься в періоди холодів, це унікальне явище, оскільки важко уявити, як в такій холодній воді розвивається ембріон. Хоча форель не є єдиним представником, які розмножуються в подібних умовах. Якщо взяти, наприклад, миня, то він нереститься взагалі в розпал лютих морозів, які припадають на кінець грудня і на січень.

Про нерест та особливості поведінки інших риб читайте тут.

Нерест форелі
5 (100%) 1 vote

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *