Нерест коропа | Рибалка, риба і риболовля

Нерест коропа

Найважливіши час в житті риби це нерест. У коропів він починається пізно – лише після того, як вода прогріється до 15’С. З прогріванням води до 18’С активність риби зростає – нерест стає масовим.
В цей час зграя коропів розбивається на маленькі групи: на одну самку і супроводжуючих її двох-трьох самців. Вони пливуть у яке-небудь захищене, частіше мілководне, місце (густі зарості водоростей, маленькі заводи, заплави), щоб вимітати ікру та молочко. Велика частина риб нереститься в прибережних очеретах, вельми зручних для так званої «тірки». «Тіркою» поведінка риб називається тому, що в цей час вони активно труться одна об одну і об стебла очерету шорсткими боками (в період нересту луска самців коропових риб покривається дрібними горбкуватими наростами), тим самим полегшуючи вихід статевих продуктів

Де нерестяться коропи?


Нерестяться коропи і на заливних лугах, болотах, іноді навіть в калюжах. В розливах коропи нерестяться навіть на таких мілководдях, де вода не покриває висот тіла риби. Із спадом води коропи часто залишаються в крихітних ізольованих озерцях, де незабаром і гинуть, відрізані від русла занадто широкою смугою суші, В самому ж руслі нерестяться, зазвичай, тільки дуже великі річкові коропи (сазани), вже після того, як річка увійде в береги .

Який нерест коропа?


У всіх, без винятку, водоймах нерестяться коропи в чіткій послідовності: спершу дрібні, потім середні і тільки потім великі. Терка кожної групи триває не більше 10 днів. Нерест завжди порційний (ікра викидається в два-три прийоми). Велика частина ікри виходить з першою порцією, і завжди містить найбільші і зрілі ікринки. Наступні порції бувають значно менші, а іноді їх може не бути зовсім.
Зазвичай нерестовий продуктивність самки коропа становить від 600 тис до 1 млн ікринок на рік (точніше, в один нерест). Чим більше доросліші коропи, тим більше ікри вони здатні вимітати. При цьому ікринки, викидуються великими особинами, набагато більші, ніж у дрібних риб, а їхнє насіння буває здоровіше, краще і швидше росте.


Скільки часу і в який період нерестяться коропи?

Терміни нересту сильно різняться в різних кліматичних зонах. У дельтах великих річок, що впадають в теплі моря, нерест починається в перших числах травня, до середини місяця досягає свого максимуму і закінчується на початку червня. У більшій частині України він починається в кінці травня (теплі роки) – середині червня. Словом, чим північніше, тим пізніше починається нерест. Загальна тривалість нерестового періоду обумовлена ​​не тільки місцевими умовами, але також віком риб, які нерестяться . У великих річках ікрометання, як правило, знаходиться в прямій залежності від розливу річок. Великі коропи, що нерестяться в руслі пізніше інших, метають ікру тільки після того, як річка увійде в береги. Крім того, ставкові коропи нерестяться завжди дещо раніше річкових (що пов’язано з більш швидким прогріванням спокійної води). Втім, в абсолютно непроточних ставках короп нереститься не може, так як для правильного осіменіння та розвитку ікринки необхідно невеликий рух води і певний рівень вмісту кисню в ній.


Як виглядає процес вивільнення ікри у коропа?

Хоча сам процес ікрометання проходить, здебільшого, в спокійній воді або, по крайній мірі, в густих заростях (рогіз, очерет, латаття), безпосередньо перед цим коропи деякий час завжди тримаються на течії. Здійснюючи тут швидкі, різкі рухи, риби «розбивають ікру», готуючись до швидкого вивільнення статевих продуктів. У ставках і на широких річкових плесах, де течія занадто слабка, переднерестовий «бій» коропів, зазвичай, ще активніший.
Здебільшого коропи метають ікру на ранкових зорях, на сході сонця. Коли зовсім розвидниться, ікрометання припиняється. Молочко, що випускаються самцями, виходить у воду з величезною силою, розтікаючись навколо на кілька метрів. Це забезпечує запліднення якомога більшої кількості ікринок в кладці (особливо в густих заростях). Викинута самкою ікра, негайно поливається молоками самців, після чого батьки втрачаю до неї будь-який інтерес і йдуть з нерестовища.

Нерест коропа
5 (100%) 5 votes

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *