Сом - сом риба велика і хижа. | Рибалка, риба і риболовля

Сом – сом риба велика і хижа.

Сом (Silurus). Сом є найбільшим прісноводним хижаком наших річок і озер. Сом достигає довжини трьох метрів і ваги близько двохсот кілограм, але бувають і виключення. У старих записах згадуються гіганти довжиною п’ять метрів і вагою на чотириста кілограмів, але в наш час такі соми вже напевно не зустрічаються. Звичайна вага особини тридцять-п’ятдесят кг. Вісімдесятикілограмових особин можна вважати досить великими сомами.

Сом – сезонна риба.

Веде сом виключно літній образ життя, харчуючись рибою, п’явками, хробаками, раками, жабами, а так само не гидує птахами, щурами, мишами і навіть більшими тваринами. Взимку сом залягає в глибокі ями в водоймах і впадає в сплячку. Навесні, при температурі води близько восьми градусів за Цельсієм, сом починає прокидатися від сплячки і починає годуватися. В цей час він ще досить пасивний (ледачий) і не ганяється за жертвою, а збирає черепашок, черв’яків, ослаблу або мертву рибу з дна.

Сом – ненажерлива риба

Перед нерестом у сомів починається активне ненажерство. Сома можна вже ловити практично скрізь і ловити на будь-які насадки. При температурі вище вісімнадцяти градусів Цельсія сом починає нереститися. Нерест триває 2-3 тижні, іноді навіть місяць. Після нересту починається у сома повторне від’їдання, але триває він короткий термін. Але протягом усього літа сом активний, але іноді бувають періоди коли він практично не бере насадку.

Відео 1: Соми вбивають людей?

Звичайний сом (Silurus glanis) з сімейства сомів (Siluridae) вважає за краще річки з повільною течією і каламутні озера. Тут ненажерливий хижак може чекати ночами під навислими берегами і на затхлих ділянках дна свою здобич. Навіть в його зовнішності є щось страхітливе. У різних країнах цю рибу називають по-різному, на німецькому діалекті – «тінь», що пов’язано, мабуть, з його темним забарвленням. У сома широка паща з двома довгими вусами на верхній щелепі і чотирма короткими вусиками на нижній. За допомогою цих датчиків йому вдається відшукувати молюсків в мулі. Однак основну його їжу становить риба, при цьому він аж ніяк не гидує жабами, молодими качками, плаваючими земноводними, раками і молодими птахами, якщо йому вдається їх зловити.

Де водиться сом?

Поширений сом в основному в Центральній і Східній Європі. Спіймати його досить важко, тому у рибалок він вважається цінним трофеєм. Сом може досягати довжини до 3 м і ваги 250 кг. Оскільки з віком він нарощує багато жиру, а м’ясо починає віддавати намулою, особливим попитом користуються більш молоді екземпляри. Його меншим за розміром (до 2 м в довжину) родичем, є в Греції – сом арістотель (Silurus aristitelis). Своєю назвою він зобов’язаний грецькому філософу Арістотелем (384-322 рр. До н.е.), який детально вивчав спосіб життя цієї риби. Зустрічається в Північній Америці і в канадських озерах американський сомик (Ictalurus nehulosus) з сімейства котячих сомів (Ictaluridae) починаючи з 1885 року населяє і європейські водойми, в основному на території нинішньої Польщі і на півдні Росії.

І трішки цікавого про рекордного сома.

Давно минули ті часи, коли стокілограмовий сом вважався звичайним уловом. В кінці двадцятого століття десятикілограмову «сомик» – значна подія в житті рибалки. Тому до цих пір вражає успіх італійця Армандо Фрізера, який зловив в невеликому озері на Півночі Італії сома вагою 150 кг.

Місцевість на півночі Італії – басейн річок По і Адігі, усіяна невеликими, але чистими і глибокими озерами, які славляться своїми сомами. Примірники до 50 кг тут не рідкість, а попередній особистий рекорд Армандо – сом вагою 85 кг. Крім того, на початку 90-х в мережі місцевих рибалок-промисловців потрапив 200-кілограмову сом! Так що успіх італійця був не випадковим. У всякому разі, готуючись до риболовлі, рибалка розраховував на «серйозну» рибу: спеціальне вудилище для морського лову, 300 м міцного рибальського шнура діаметром 0,6 мм, 100-грамове грузило. А спокусився сом-монстр на мертву рибку. «Рибкою» була сардина довжиною 30 см. Армандо розповідає, що великі соми беруть лише на велику наживку, раніше він застосовував коропів довжиною 40 см, або плотву 25 см.

Закинуто було спорядження в прозорі води озера Лаго ді Паезе поблизу міста Мартелаго, де живе Армандо Фрізері. Не встигла сардина опуститися на п’ятиметрову глибину, як рибалка відчув надпотужний ривок. Снасть не підвела і витримала перші удари велетня. Три з половиною години «катав» сомище човен Армандо по озері. Рибалки, які ловили поруч, залишили свої вудки і прийшли на допомогу. Спільними зусиллями сома затягнули на мілководдя, звідки четверо рибалок ледь виволокли його на берег.

Офіційний вимір дав фантастичний результат – довжина 2,5 метра, вага – 157 кілограмів! Абсолютний рекорд, який до цього часу (сом-гігант був виловлений в 1994 році) ніхто не побив. За свідченням Армандо, м’ясо велетня було досить смачним, ймовірно через те, що, по висновку іхтіолога, риба мала відносно невеликий вік – 20-25 років.

Відео 2: Сом – сама більша прісноводна риба!

Сом – сом риба велика і хижа.
5 (100%) 6 votes

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *