Як звільнити гачок, який зачіпився? | Рибалка, риба і риболовля

Як звільнити гачок, який зачіпився?

Практично всі рибалки зустрічалися з таким негативним явищем, як зачеплення за щось гачка, в подальшому просто “зачіп”. Це можуть бути зачепи різного роду, які трапляються як на березі, так і в воді. Як правило, в першу чергу з’являється бажання просто звільнити гачок. Наскільки результативно це можна зробити залежить від ряду факторів. наприклад:

 • Де закріплений гачок: на волосіні або на тонкому шнурі.
 • Наскільки міцна снасть.
 • Від характеристик самого вудилища.
 • За якийсь предмет зачепився гачок.
 • Характеристики зачіпа: наявність течії, кут і т.д.
 • Місце розташування рибалки по відношенню до точки зачіпа.
 • Характеристики водойми: наявність течії, температура води і т.д

Відчеп

Якщо у рибалки є такий помічник, як відчеп, то задача може спроститися. Він допоможе, якщо:

 • Місцезнаходження рибалки трохи вище по відношенню до точки зачіпа.
 • Зачеп стався на незначній відстані від рибалки.
 • Глибина водойми має значне значення.


Він не допоможе, якщо:

 • Риболовля здійснюється з пологого берега.
 • Гачок зачепився на мілководді.
 • Гачок зачепився на значній відстані від берега

Природно, що таке пристосування обов’язково повинно бути в арсеналі кожного рибалки, навіть, якщо він не завжди зможе допомогти.

Види відчіпів

Сибірський відчеп

Відчіп подібної конструкції рибалки використовують для звільнення від зачіпів блешень. Його конструкція складається з металевого (свинцевого) кільця, діаметром близько 10 см, на краю якого просвердлений отвір, куди кріпиться довга мотузка. Основна вимога до відчіпу – це розмір внутрішнього діаметра кільця, який повинен бути трохи більше товщини рукоятки вудилища.

У продажу можна купити спеціальні моделі, які можна використовувати при наявності котушки. Існують так само моделі з зазублинами по краях, що дає можливість витягнути на берег предмет, за який зачепився гачок.

Сибірський відчіп діє таким чином: відчіп протягується крізь вудилище і під своєю вагою він опускається вниз, до місця де зачепилося. Як правило, він має певну масу, яка і дозволяє відчепити гачок, під дією сили тяжіння.

Кульовий відчіп


Така конструкція являє шаровидне грузило з металевою петлею, яке кріпиться до мотузки. З іншого боку грузила є кругла скоба, а зверху над нею розташована прямокутна рамка, яка фіксується на скобі за допомогою пружини. У рамку через проріз заводиться волосінь, після чого планка відпускається, щоб волосінь перебувала в зафіксованому положенні. Далі залишається тільки відпустити грузило, яке по волосіні почне рух в сторону зачіпа.

Як зробити відчепи своїми руками

 
Найпростіший відчіп – це звичайний замок висячої конструкції. Якщо його вага недостатня, то доведеться додати до нього вантажу. Замок, закріплений на шнурку, опускають по волосіні в точку, де він вдаряє по гачку дужкою і звільняє снасть від зачіпа. Тому, можна легко зробити його своїми руками. Для цього потрібно взяти розсувні кільця, на яких зберігаються ключі, і додати до них вантаж, вагою близько 30-ти грамів. Щоб волосінь не змогла вислизнути з кільця, на кільце краще почепити невеликий відрізок ніпельної гумки. Після цього до кільця кріплять міцний капроновий шнур.

Методи звільнення гачків

На початкових етапах зачіпа можна спробувати звільнити гачок за допомогою сили, що і роблять багато рибалок. Якщо снасть міцна, то можна з силою потягнути її на себе. В результаті гачок або розігнеться, або зламається.

У таких випадках завжди є надія на те, що відламається гілка, або не витримає і порветься водорість. У разі зачіпа за камінь або за коріння дерев, то волосінь, швидше за все, порветься і з приманкою або з гачком доведеться розлучитися. Якщо зачіп міцний, то підійдуть інші варіанти звільнення гачка або приманки. наприклад:

Волосінь натягується за допомогою вудилища, після чого воно стає під кутом 45-60 градусів і по ньому різко вдаряють ребром долоні.
Якщо є можливість, то краще переміститися на протилежний берег і потягнути волосінь в зворотну сторону. Як правило, в більшості випадків такий прийом допомагає звільнити гачок або блешню.

У певних випадках вдасться звільнити снасть без всяких відчіпів, досить спуститися в воду і відчепити гачок. На жаль, не завжди такий спосіб доступний, оскільки не завжди риболовля здійснюється на мілководних ділянках. Звільнити гачок навіть на мілководді – це проблема, якщо на вулиці холодно. Просто в воду не полізеш: тут необхідний спеціальний костюм.

Насправді існує багато способів звільнення гачків від зачіпів. Якщо умови склалися так, що жоден із способів не підходить для реалізації, то найбільш правильний варіант – це обрив волосіні. Як правило, на всіх видах снастей є повідці, товщина яких завжди менше діаметру основної волосіні. Це робиться спеціально, щоб в такому випадку відірвався тільки повідок з гачком, а інша частина снасті залишилася неушкодженою. Після обриву досить закріпити запасний повідок, який завжди є у будь-якого рибалки.

Інша справа, спінінг, де іноді встановлюються більш потужні повідці. Тоді доводиться розлучитися як з приманкою, так і з повідцем, і з частиною основної жилки. Тому, обрив волосіні – це завжди крайній варіант і спінінгісти до цього довго мучаться, намагаючись звільнити приманку від зачіпа.

Якщо вже вирішено волосінь рвати, то краще не робити це руками. Потрібно взяти палицю і намотати на неї волосінь, після чого з силою, двома руками потягнути волосінь на себе.

Як звільнити гачок, який зачіпився?
5 (100%) 1 vote

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *